HAKKIMIZDA

Türk Kızılay’ın 1868 yılında kuruluşundan hemen sonra ülke çapında teşkilatlanmaya geçişi ile birlikte 1876 yılında ilk şubesini Ankara’da “Mecruhin ve Mardayı Askeriyeye İmdat ve Muavenet Cemiyeti” (Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti) adıyla açmıştır.
1876 yılından, 1919 tarihine kadar rutin görevlerini yürüten şube Milli Mücadele’nin başlamasıyla birlikte, istanbul’da dönemin Kızılay Genel Merkezi’nin kapatılması ve istanbul’un işgal altında oluşu sebebiyle, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Genel Merkez Ankara’ya taşınmıştır.

 

Türk Kızılay Ankara Şubesi 1919 yılında Atatürk’ün emriyle farklı bir görev alarak Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın lojistiğini bütünüyle yürütmüş­tür. istanbul’da Kızılay kasasında bulunan altınlar, paralar ve dönemde yurdun dört bir yanından topla­nan paralar da kağnılarla Ankara’ya getirilmiş, harcamalar Ankara’dan yapılmıştır. Savaş süresince Ulucanlar’da bulunan ve bugün faaliyetlerine devam eden Aş Ocağımızın yerindeki 30 dönümlük arazi Kızılay’a tahsis edilmiş ve savaş süresince sargı bezi fabrikaları, tekstil fabrikaları kurulmuştur. Gerçekleşen büyük göç nedeniyle, Ankara’ya gelen yurtseverlere yatakhane ve aş ocağı açılarak hizmet verilmiştir.
Dönemde Gazilere ve Milli Mücadele’nin kahraman­larına hizmet veren Aş Ocağı, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına müteakip Ankara’nın Başkent oluşu ve devam eden göç sebebiyle, mevcut Aş Ocağı Ankara’nın ilk Milletvekili Dr. Cevat Naki Akkerman adını alarak faaliyetlerini devam ettirir. 1923 yılında Türk Kızılay Ankara Aş Ocağı olarak resmiyet kazanmış olup o tarihten bugüne faatliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

akun pro jepang